اخبار و مقالات

تفاوت قهوه ترک با اسپرسو

تفاوت اسپرسو با قهوه ترک

تفاوت قهوه اسپرسو با ترک

تفاوت های بسیار زیادی بین قهوه ترک و اسپرسو وجود دارد و هر دو به عنوان دو نوع خوشمزه و خوش طعم قهوه شناخته می شوند. این دو روش قهوه سازی از قدیمی ترین روش های تهیه قهوه استفاده می کنند و به دلیل محبوبیت زیاد، همچنان در حال استفاده هستند. اما انتخاب شما بین این دو نوع قهوه به نیاز و سلیقه شما بستگی دارد. هر دو در تهیۀ آنها بسیار آسان هستند و شما به راحتی می توانید در خانه آنها را تهیه و لذت ببرید. اما هر کدام از آنها نقاط قوت و ضعف خود را دارند.

تفاوت طرز تهیه ی قهوه ترک و اسپرسو

 برای تهیه قهوه ترک به روش زیر عمل کنید:

1. قهوه را تازه و تازه بریزید. قهوه باید بوی خوبی داشته باشد و باید درجه آسیاب نشده باشد.

2. آب را در قوری قرار دهید و بگذارید به جوش بیاید. آب را باید داغ بچکانید اما به جوش نیاندازید.

3. اگر قوری خاصی برای قهوه ترک ندارید، می توانید از قوری ساده استفاده کنید. در این حالت، یک قاشق قهوه را در قوری قرار دهید.

4. آب و قهوه را با هم مخلوط کنید تا قهوه به صورت روی آب قرار بگیرد.

5. قوری را روی اجاق کم حرارت قرار دهید و بگذارید قهوه آماده شود. این فرآیند ممکن است تا چند دقیقه طول بکشد.

6. وقتی قهوه به طور کامل در بالای آب قرار گرفت، آن را از روی حرارت بردارید و بگذارید تا روی قهوه ترک بوجود آید.

برای تهیه اسپرسو به روش زیر عمل کنید:

1. اسپرسو را برای خرید انتخاب کنید. اسپرسو باید تازه و به طرز ویژه ای برای اسپرسو ساخته شده باشد.

2. قهوه را با درجه آسیابی ریز آسیاب کنید تا به پودری نرم و یکنواخت تبدیل شود.

3. قهوه را به دستگاه اسپرسو بریزید و با دستگاه برقی نصب شده بر روی آن فشار دهید. باید تلاش کنید برای درست کردن اسپرسو فشار کافی را اعمال کنید.

4. اسپرسو را در لیوان مناسب سرو کنید. روی اسپرسو می توانید شکل گرانودهی تشکیل دهید یا از خامه یا شکلات تزیینی برای تزئین استفاده کنید.

تفاوت اسپرسو با قهوه ترک

تفاوت  قهوه ترک و اسپرسو در مقدار کافئین

تفاوت کافئین در قهوه ترک و اسپرسو صرفاً به دلیل عواملی مانند سایز آسیاب و زمان دم کردن متفاوت است. در حالی که در اسپرسو بیشترین مقدار کافئین از دست می رود چرا که دانه ها بیشتر برشته می شوند، قهوه ترک به دلیل طولانی بودن فرآیند دم کردن، مقدار بیشتری کافئین به خود میگیرد. از اینرو، به طور کلی قهوه ترک حاوی مقدار بیشتری کافئین نسبت به قهوه اسپرسو است.

تفاوت قهوه ترک از قهوه اسپرسو در آسیاب

تفاوت اصلی بین قهوه ترک و اسپرسو در اندازه آسیاب استفاده شده است. اگرچه بسیاری از عوامل مشابهی می‌تواند باشد، اما اندازه آسیاب تفاوت اساسی بین قهوه ترک و اسپرسو است. آسیاب اسپرسو بسیار ریزتر است، در حالی که قهوه ترک سطح ریزتری دارد و به شکلی مانند آرد است. قطر دانه‌های آسیاب اسپرسو حدود 400 میکرون است در حالی که در آسیاب قهوه ترک معمولاً کمتر از 200 میکرون است.

بسیاری از آسیاب‌ها امکان آسیاب کردن دانه‌ها را برای اسپرسو فراهم می‌کنند، اما برای قهوه ترک شاید خیلی آسان نباشد. بنابراین، حتماً از یک دستگاه با قابلیت تنظیم آسیاب در سمت ریز برای استفاده در قهوه ترک استفاده کنید.

تفاوت قهوه ترک و اسپرسو در طعم

تفاوت قهوه ترک و اسپرسو در طعم آنها به وضوح قابل تشخیص است. قهوه ترک با جوشیدن کف بسیار غنی و طعم تند و تیره خاصی برخوردار است. به دلیل عدم استفاده از فیلتر در قهوه ترک، تفاله های آن قابل استشعار هستند.

برای رفع این مشکل، می توانید قهوه را کمی استراحت داده و آن را به خنکی رسانده و از طعم آن بهتر لذت ببرید. همچنین، این روش باعث جدا شدن تفاله های قهوه و جلوگیری از ته نشین شدن آنها می شود.

از سوی دیگر، اسپرسو یک شات است و معمولاً برای نوشیدن آن کمی صبر می کنیم تا خنک شود و سپس آن را می نوشیم. برخی افراد معتقدند که اسپرسو باید به صورت سه جرعه مصرف شود و در هر جرعه تفاوتی در طعم و بافت آن وجود داشته باشد.

خلاصه تفاوت قهوه ترک و قهوه اسپرسو

مورد قهوه ترک قهوه اسپرسو
روش تهیه دم کردن عصاره گیری
ابزار تهیه قهوه جوش (جذوه) دستگاه‌ اسپرسو و موکاپات‌
نوع آسیاب قهوه نرم و ماسه‌ای کمی درشت‌تر
ترکیب با شیر با شیر دم می‌شود (قهوه یونانی) شیر و فوم شیر به اسپرسو اضافه می‌شود. (کاپوچینو، لته، ماکیاتو و …)
طعم تلخی ملایم‌تر به همراه ذرات معلق قهوه تلخی بیشتر، صاف و بدون ذرات معلق
شیرینی پیشنهادی باقلوا، راحت الحلقوم انواع شکلات، کوکی
فنجون سرو فنجون کوچیک با حجم ۸۰ الی ۱۰۰ سی‌سی اسپرسو سینگل: ۳۰ سی‌سی اسپرسو دبل: ۶۰ سی‌سی

تفاوت اسپرسو با قهوه ترک

ابزار تهیه قهوه ترک با اسپرسو

ابزار تهیه قهوه اسپرسو، برای درست کردن قهوه اسپرسو، اسپرسوساز یا موکاپ استفاده می‌شود. هر دو این ابزارها کار عصاره گیری قهوه را انجام می‌دهند. اما برای درست کردن قهوه اسپرسو، باید از اب داغ با فشار بالا استفاده کرد تا عصاره قهوه به دست آید. همچنین مقدار فشار برای تهیه اسپرسو باید استاندارد باشد تا قهوه‌ای باکیفیت به دست بیاید. در کل، تهیه قهوه اسپرسو با موکاپ آسان‌تر است.


بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *