اخبار و مقالات

همه چیز در مورد آسیاب صنعتی

آسیاب صنعتی

آسیاب صنعتی چیست ؟

دستگاه آسیاب دستگاهی است که به کمک آن می توان موادی مثل ادویه جات، مواد غذایی، گیاهان خشک شده و … را پودر و یا خرد کرد. دستگاه های آسیاب صنعتی باهم تفاوت هایی مثل ابعاد و اندازه و اشکال و … دارند. و کاملا اتوماتیک طراحی شده اند. این دستگاه ها گرد و غباری زیادی تولید نمی کنند و از هدر رفتن محصولات جلوگیری میکنند.

انواع آسیاب صنعتی چیست؟

انواع آسیاب‌ ها بر اساس معیارهای مختلفی تقسیم‌ بندی می‌ شوند؛ از جمله شکل، استقرار، ظرفیت، کاربرد و نحوه عملکرد. اما نحوه عملکرد یکی از مهم ترین معیار ها برای دستگاه‌ های آسیاب در صنایع غذایی است. بر اساس این نحوه عملکرد، دستگاه‌ های آسیاب به دستگاه‌ های آسیاب پین میل، آسیاب چکشی، آسیاب پره دنده (پروانه‌ ای)، آسیاب گهواره‌ ای، آسیاب توپی، جت میل و آسیاب طبقه بندی هوایی تقسیم می‌ شوند. هر یک از این دستگاه‌ ها برای کاربرد های متفاوتی طراحی شده‌ اند و به منظور استفاده در حوزه‌ های خاصی مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

  • دستگاه آسیاب چکشی

عملکرد دستگاه آسیاب چکشی بر اساس حرکت سریع چکش‌ ها استوار است. با برخورد مواد با این چکش‌ ها، سریعاً به پودر تبدیل می‌ شوند. آسیاب چکشی اساساً از یک ظرف استوانه‌ ای شکل استیل با شافت چرخشی عمودی یا افقی تشکیل شده است. چکش‌ ها روی این شافت نصب شده‌ اند. میزان تبدیل مواد به پودر در دستگاه‌ های آسیاب چکشی به خروجی این دستگاه‌ ها بستگی دارد و با تغییر توری خروجی، می‌ توان اندازه ذرات محصول را تنظیم کرد.

طراحی این نوع آسیاب با توجه به کاربردهای مختلف، از جنس‌ های متنوعی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال دستگاه‌ هایی که برای خرد کردن دانه‌ های خوراک دام استفاده می‌ شوند، اغلب از جنس آهن ساخته می‌ شوند، در حالی که دستگاه‌ های آسیاب ادویه از استنلس استیل ساخته می‌ شوند. آسیاب چکشی برای خرد کردن مواد سخت و قابل شکستن بسیار مناسب است.

آسیاب صنعتی چکشی

آسیاب صنعتی

  • دستگاه آسیاب پره دنده (پروانه ایی)

از دیگر مدل های دستگاه‌ های آسیاب می ‌توان به دستگاه آسیاب پروانه ‌ای یا مدل پره دنده اشاره نمود. اساس عملکرد این دستگاه، تیغه های چرخان وسط و دنده های تعبیه شده در کناره های دستگاه است. مواد پس از ورود به آسیاب پروانه ایی در بین تیغه ها و دنده ها قرار گرفته و با حرکت تیغه ها آسیاب میشوند. معمولا این دستگاه برای آسیاب موادی که سختی زیادی ندارند، مانند سبزیجاتی، ادویه‌ جات و همچنین غلاتی که جنس سفت ندارند استفاده میشود. این نمونه آسیاب ذکر شده غالبا به منظور مصارف صنعتی و نیمه صنعتی، و در حجم های زیاد استفاده می شود.

  • دستگاه آسیاب پین میل

دستگاه آسیاب پین میل بر اساس عملکرد خود، از پین‌ هایی که در دو دیسک چرخان درون دستگاه نصب شده‌ اند، استفاده می‌ کند. مواد پس از ورود به دستگاه، در فضای میان پین‌ های دو دیسک قرار می‌ گیرند. با روشن شدن دستگاه، این پین‌ها به صورت مداوم از کنار یک دیگر عبور کرده و مواد را خرد می‌کنند. قابلیت آسیاب کردن این دستگاه‌ ها بسیار بالاست و برای آسیاب کردن انواع مواد مانند گندم، برنج، غلات، شکر، ادویه‌ جات سفت و خشک، گیاهان دارویی خشک، سبزیجات و میوه‌ های خشک شده و غیره بسیار مناسب است.

 

آسیاب گهواره ایی یک مدل آسیاب صنعتی رومیزی است. که میتوان آن را حول محور افقی تکان داد. قابلیت گهواره ای دستگاه های آسیاب، در بهتر پودر شدن دانه ها و تخلیه آسان تر نقش دارد. در فیلم زیر میتوانید طرز کار دستگاه آسیاب عطاری رومیزی مدل گهواره ایی را مشاهده نمایید.

  • دستگاه آسیاب توپی

دستگاه آسیاب توپی بر اساس عملکرد خود، از گلوله‌ های سنگی یا فولادی درون دستگاه استفاده می‌ کند. این گلوله‌ ها می‌ توانند به اندازه‌ های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. مواد پس از ورود به دستگاه، در یک محفظه همراه با این توپ‌ ها یا گلوله‌ ها قرار می‌ گیرند. با روشن شدن دستگاه، محفظه شروع به چرخش می‌ کند و برخورد بین این گلوله‌ ها در داخل ظرف باعث ایجاد فشار زیاد موضعی می‌ شود و مواد در آسیاب شکسته می‌ شوند.

  • دستگاه آسیاب جت میل

جت میل با استفاده از جت پر سرعت هوا یا گاز خنثی و از طریق برخورد ذرات مواد با یکدیگر عمل خردایش را انجام می دهد. ذرات در دستگاه به یکدیگر در نقاط کانونی مختلفی برخورد کرده و به این ترتیب خرد می شوند. به این دلیل که ذرات به وسیله برخورد با یکدیگر آسیاب میشوند، محصول دچار هیچگونه آلودگی نیست. این آسیاب میتواند ذرات با سختی بالا را نیز آسیاب نماید.

انواع آسیاب صنعتی

آسیاب صنعتی

  • دستگاه آسیاب طبقه بندی هوایی

دستگاه آسیاب طبقه‌ بندی هوایی یک آسیاب عمودی است که دارای دو بخش، یعنی بخش آسیاب مواد و بخش طبقه‌ بندی آن هاست. در این دستگاه، از یک سیستم پنوماتیک و نیروی گریز از مرکز برای آسیاب استفاده می‌ شود. سپس ذرات آسیاب شده وارد بخش طبقه‌ بندی هوایی می‌ شوند. در این فرآیند، ذرات با جریان هوا درون سیستم همراه می‌ شوند. و بر اساس وزن، توسط گرانش و فشار ایجاد شده توسط آسیاب طبقه‌ بندی به پایین سقوط می‌ کنند. در نتیجه، مواد آسیاب شده بر اساس وزن خود، طبقه‌ بندی می‌ شوند.

آسیاب ها در چه صنایعی استفاده می شوند؟

انواع دستگاه های آسیاب کاربرد های بسیاری در صنایع مختلف دارند. از این دستگاه ها در صنایع داروسازی برای تولید قرص ها و دارو های پودری استفاده می شود. آسیاب صنعتی در صنایع غذایی نیز استفاده های زیادی دارد. بعضی از کارخانه های تولید مواد غذایی برای پودر و آسیاب کردن ادویه جات و مواد اولیه مورد استفاده در محصولاتشان، از آسیاب صنعتی بهره می برند. کارخانه های تولید انواع آرد، ذرت، گندم، جو، ادویه و دیگر مواد غذایی نیز استفاده زیادی از دستگاه های آسیاب دارند.

قیمت دستگاه آسیاب صنعتی

این دستگاه با توجه به جنس، برند، ظرفیت و … قیمت های متفاوتی دارد. که شما می توانید در لینک زیر از وبسایت تجهیزات کافه زاوش از قیمت های به روز این محصولات اطلاع یابید.

آسیاب صنعتی اسمارت

فواید استفاده از آسیاب صنعتی

استفاده از آسیاب صنعتی در فرآیندهای تولید و فراوری مواد مختلف، به دلایل زیادی از جمله فواید زیر به همراه می‌آید:

کنترل دقیق: آسیاب‌ های صنعتی با توانایی کنترل دقیق بر روی ابعاد و خصوصیات مواد خروجی، امکان تولید محصولات با کیفیت و یک نواخت را فراهم می‌ کنند.

گسترش دامنه استفاده: آسیاب صنعتی، امکان آسیاب و فراوری مواد مختلف را فراهم می‌ کند. این شامل موادی مانند گندم، ذرت، برنج، غلات، شکر، ادویه‌ جات، قهوه، مواد معدنی و مواد پلیمری است.

بهبود کیفیت محصول: با استفاده از آسیاب صنعتی، مواد قبل از ورود به مراحل بعدی فرآوری به طور یک نواخت و بهتر آسیاب می‌ شوند. این باعث بهبود کیفیت محصولات نهایی می‌ گردد.

بهبود بهداشت و ایمنی: استفاده از آسیاب صنعتی باعث کاهش نیروی دستی و دست کاری انسانی در فرآیند آسیاب کردن می‌ شود. این امر بهبود بهداشت و ایمنی کارکنان را بهبود می‌ بخشد و خطرات ناشی از دستیابی به مواد خام را کاهش می‌ دهد.

کاهش هدررفت مواد: آسیاب صنعتی، با تراکم و آسیاب کردن بهینه مواد، باعث کاهش هدر رفت مواد اولیه می‌ شود. این امر منجر به صرفه‌ جویی در هزینه‌ ها و بهبود بهره‌ وری منابع می‌ شود.

افزایش دقت و تکرار پذیری: آسیاب صنعتی با استفاده از تکنولوژی و کنترلات دقیق، قادر است عملیات آسیاب کردن را با دقت بالا و تکرار پذیری برتر انجام دهد.

صرفه‌ جویی در هزینه‌ ها: استفاده از آسیاب صنعتی منجر به کاهش هزینه‌ های تولید، نگهداری و تعمیرات می‌ شود.

حفاظت از محیط زیست: آسیاب صنعتی در مقایسه با روش‌ های سنتی آسیاب کردن، میزان آلودگی و انتشار ذرات مضر را به میزان قابل توجهی کاهش می‌ دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *